Doporučení zodpovědného chování

Aby se co nejvíce zabránilo šíření koronaviru, snížil se nárůst nakažených a mohli jsme opět žít naše běžné životy, je nutné důsledně dodržovat následující opatření:

Často si myjte ruce

Pravidelně a důkladně si myjte a dezinfikujte ruce dezinfekcí na bázi alkoholu, ideálně Anti-COVID. Pokud dezinfekce není dostupná, umývejte si ruce mýdlem a vodou.

Proč je důležité mýt si ruce? Během mytí mýdlem a vodou nebo pomocí dezinfekce ničíte na svých rukách viry, které na nich ulpěli během nákupu, návštěvy zdravotnického zařízení nebo procházky venku.

Udržujte sociální odstup

Udržujte odstup minimálně 2 metr mezi sebou a dalším člověkem, kterého potkáte venku. Obzvlášť se vyhýbejte zjevně nemocným lidem, kteří kašlou či kýchají.

Proč si musím držet odstup od nemocných lidí? Když někdo kašle nebo kýchá, z nosu nebo úst mu proudí malé kapénky, které mohou obsahovat virus. Jste-li příliš blízko nemocnému člověku, můžete tyto kapičky vdechnout. Má-li nemocný COVID-19, tímto způsobem jej od něho můžete bohužel chytit.

Nedotýkejte se očí, nosu nebo úst

Svýma rukama se dotýkáte různých povrchů, přičemž na nich ulpívají bakterie, nečistoty a viry. Pokud se pak rukou dotknete obličeje, virem můžete kontaminovat i své oči, nos nebo ústa. Odtud se již koronaviru snadno vstupuje do vašeho organizmu a způsobuje onemocnění COVID-19.

Dodržujte respirační hygienu

Ujistěte se, že vy i lidé okolo vás dodržují správnou respirační hygienu. Ústa a nos si zakrývejte rouškou, při kašlání použijte kapesník, nekašlejte do dlaní rukou! Pokud nemáte k dispozici kapesník, kýchejte do předloktí. Pravidelně a důkladně si myjte ruce, nesahejte si na obličej a roušku si sundávejte tak, abyste se jí zbytečně nedotýkali.

V případě potíží kontaktujte lékaře

Pokud máte horečku, kašel a dechové obtíže, lékaře nebo hygienickou stanici nejprve kontaktujte telefonicky. Snažte se omezit návštěvu lékaře osobně, nejprve se společně domluvte po telefonu. Pokud byste totiž byli opravdu nakažení koronavirem, můžete tak ohrozit zdravotnický personál i další pacienty v čekárně. Proto je k vyšetření nebo testování třeba přistupovat zodpovědně a nejprve se domluvit s lékařem na postupu. Lékař bude mít dostatečné informace a nasměruje vás do správného zdravotnického zařízení. To ochrání i vás a pomůže předcházet šíření virů či jiných infekcí.

Buďte informovaní a řiďte se radami ověřených organizací

Zůstaňte informovaní o vývoji COVID-19 a řiďte se radami krajské hygienické stanice či svého lékaře. Postupujte dle pokynů poskytovatele vaší zdravotní péče – národního a místního úřadu nebo také vašeho zaměstnavatele, jak chránit sebe o okolí.

Národní a místní úřady budou mít nejnovější informace o COVID-19 ve vaší oblasti.

Veškeré podrobné informace o tom, jak postupovat a chránit sebe i okolí naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace.

 

 

Česká republika se stala světovým vzorem preventivních opatřeních koronavirové nákazy: 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.