Jak používat respirátor a jaké jsou mezi respirátory rozdíly?

Ministerstvo zdravotnictví vydalo na základě výzkumu Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučení, kdy a jak používat respirátor, a jaké existují rozdíly mezi konkrétními typy respirátorů. Při nošení ochranných pomůcek je nutné dbát na správné nasazování a sundávání, u jednorázových poté na bezpečný způsob likvidace.

Ochrana dýchacích cest je jedno z nejdůležitějších preventivních opatření, které pomáhá zamezit šíření koronaviru a dalších respiračních onemocnění. Avšak pouhé používání roušky nebo respirátoru nestačí. Je nutné toto opatření kombinovat ještě s dostatečnou hygienou rukou a pravidelnou dezinfekcí prostorů – vhodná je například dezinfekce Anti-COVID schválená WHO.

Dále je vhodné používat, dle doporučení uznávaných odborných institucí jako je WHO, ECDC, RKI a dalších, ochranný plášť, rukavice, ochranu dýchacích cest a ochranu očí. Zdravotnický personál, přicházející do kontaktu s podezřelým nebo potvrzeným případem nákazy koronavirem by měl mít minimálně respirátor FFP2 nebo vyšší třídu FFP3. FFP3 se však doporučuje u procesů, při kterých se vytvářejí aerosoly – např. tracheostomie, tracheální intubace, odsávání z dýchacích cest a další.

Jak zvolit vhodný respirátor?

Výběr vhodné ochrany dýchacích cest je závislý zejména na posouzení rizikovosti prostředí, ve kterém se daná osoba pohybuje nebo pracuje.

Vzhledem k tomu, že celý svět trpí nedostatkem ochranných pomůcek, je akceptovatelné použití jednoho respirátoru při péči o pacienty se stejnou diagnózou. Respirátor však nesmí být poničen, znečištěn nebo kontaminován.

Nemocnice si mohou samy použité respirátory (zejména respirátory třídy FFP3) sterilizovat pro opakované použití, a to maximálně třikrát. K zamezení nákazy ostatních je lepší používat respirátor bez výdechového ventilu nebo v případě respirátoru s ventilem tento ventil překrýt rouškou.

V zemích Evropy a USA je respirátor FFP2 minimální doporučovanou ochranou pro zdravotníky, kteří jsou v kontaktu s onemocněním COVID-19. U procedur, kde vzniká kontaminovaný aerosol je nutné použít respirátor vyšší třídy, tedy FFP3.

Jak používat respirátor?

Pro opravdu efektivní ochranu je důležité správné nasazené respirátoru na obličej. Pokud jej nasadíte špatně, vzniknou netěsnosti a těmi bude do dýchacího ústrojí pronikat vzduch společně s případnými viry. Ochranné vlastnosti respirátoru může zhoršit také strniště vousů u mužů. Aby respirátor dobře těsnil, měl by mít v oblasti nosu tvarovatelný pásek, který respirátor lépe utěsní k obličeji.

Nesprávné nasazení respirátoru výrazně negativně ovlivňuje jeho účinnost. Při nasazování dbejte na správnou polohu respirátoru. Nosní svorka je umístěna vždy nahoře, máte-li respirátor bez svorky, odlišujte správné nasazení dle horního a dolního okraje. Masku respirátoru přiložte k obličeji abyste zakryli bradu a nos, následně vytvarujte nosní pásek a upínací pásky přetáhněte přes hlavu. Spodní upínací pásek je pod ušima, horní přes temeno. Ještě dotvarujte nosní pásek a zkontrolujte těsnost. Ta se provádí prudkým nádechem při zakrytí respirátoru oběma rukama. Pokud zjistíte, že respirátor netěsní, je nutné jej znovu upravit a lépe připevnit k obličeji.

Před i po manipulaci s respirátorem si důkladně umyjte ruce dezinfekcí, můžete použít například Anti-COVID.

Jaké jsou typy respirátorů?

V současné době rozlišujeme tři typy respirátorů: FFP1, FFP2 a FFP3.

Respirátor FFP1 má nejnižší filtrační účinnost a je určen do mírně prašného prostředí. Pro ochranu v době pandemie koronaviru je tento respirátor zcela nevhodný a nedostatečný.

Respirátor FFP2 je již kvalitní respirátor, vhodný k použití v současném pandemickém stavu. Účinně chrání před šířením nákazy, navíc na rozdíl od roušky chrání nejen ostatní, ale i samotného nositele tohoto typu respirátoru. Je však důležité s respirátorem vhodně manipulovat, jak jsme psali výše, a vybavit se i dalšími ochrannými pomůckami, abyste ještě více snížili riziko nákazy. Respirátor FFP2 máme v nabídce.

Respirátor FFP3 je nekvalitnější ze všech zmíněných, ale je zakázáno jej prodávat. Je určen pouze pro lékaře, státní instituce a zdravotnictví.

Respirátor s ventilem a respirátor bez ventilu

Odlišujeme také dva typy respirátorů: s ventilem a bez ventilu. Dle vyjádření náměstka ministra zdravotnictví pana Prymuly je nežádoucí, aby obyvatelstvo používalo respirátory s ventilem. Prostřednictvím ventilu totiž nakažený člověk vylučuje virus ven do okolí. Pokud máte respirátor s ventilem, měli byste si přes něj dát roušku.

Respirátor s ventilem se doporučuje používat v prašném prostředí nebo máte-li fyzicky namáhavou práci. Ventilek totiž výrazně usnadňuje odvod tepla a vlhkosti. Není však vhodný v případě pandemie koronaviru, kdy je právě nutné zabránit šíření viru do okolí. V tom případě je doporučováno používat respirátor bez ventilku.

Použité zdroje:

Mzcr.cz

www.koronavirus.mzcr.cz

Výzkumný ústav bezpečnosti práce

Novinky.cz - vyjádření pana Prymuly

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.