Jak používat roušku

Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. Na nošení roušky jsme si v České republice zvykli celkem bez problémů. Avšak aby rouška opravdu plnila svůj účel, je nutné se o ni dobře starat a naučit se ji správně používat. Jak na to?

Jak se starat o roušku?

Roušku před prvním použitím vysterilizujte – tedy vyvařte minimálně na 90 °C. Nejsnadnější způsob je roušku nechat vařit ve vroucí vodě v hrnci, po dobu alespoň 5 minut.

Poté roušku vyžehlete, nejlépe parní žehličkou nebo klasickou žehličkou na nejvyšší stupeň.

I po použití je nutné roušku vyprat, a to alespoň na 60 °C, nejlépe však na zmíněných 90 °C. Roušku pravidelně vyměňujte, chrání vás pouze do té doby, dokud nezvlhne – obvykle tedy maximálně hodinu nebo dvě. Použité roušky skladujte v odděleném sáčku, zvlášť od ostatního prádla.

Jak roušku používat?

Před nasazením roušky si důkladně umyjte ruce – nejlépe dezinfekcí Anti-COVID schválenou Světovou zdravotnickou organizací. Pokud nemáte dezinfekci, použijte alespoň mýdlo a vodu.

Během nasazování a snímání roušky se nedotýkejte její přední části. Rouškou si zakryjte ústa, nos a bradu, a ujistěte se, že mezi vaším obličejem a rouškou nejsou žádné mezery. Rouška musí dobře přiléhat k obličeji. Pevně ji uvažte, aby byla mezera mezi tváří a rouškou zcela minimální.

Roušky se nedotýkejte ani během nošení. Pokud se jí i přesto dotknete, ruce si očistěte dezinfekcí nebo umyjte mýdlem a vodou.

Jakmile je rouška po chvíli vlhká, je čas ji sundat a vyměnit za novou. Uvolněte ji vzadu za tkanice nebo gumičky a sejměte. Po sundání roušky si umyjte ruce nebo použijte dezinfekci Anti-COVID a vezměte si čistou a suchou ochranu dýchacích cest. Jednorázovou roušku ihned vyhoďte do směsného odpadu. Látkovou roušku uložte do zavíracího plastového koše a co nejdříve vyperte.

Co nefunguje jako sterilizace roušky

Jedinou účinnou sterilizací je vyprat roušku na 90 °C v pračce, vyvařit v hrnci, či vydezinfikovat v dezinfekci na bázi alkoholu.

Následující rady kolující na internetu nezkoušejte:

  • Voda nebo slivovice vir na roušce nezničí
  • Horká voda z konvice také nestačí na vyvaření roušky
  • Vložit roušku do mrazáku nepomůže
  • Ani sterilizaci v mikrovlnce nezkoušejte – hrozí vznícení roušky

 

Použité zdroje:

Szu.cz

Hradec.rozhlas.cz

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.