Jak si správně navlékat rukavice?

V současné době epidemie koronaviru jsme nuceni chránit se maximálními možnými způsoby. Kromě nošení roušky nebo respirátoru tedy používáme zejména během nákupu v obchodech ochranné rukavice. Pokud s nimi však neumíme bezpečně manipulovat, je jejich nošení zbytečné. Jak tedy správně navlékat a zejména sundávat rukavice?

Základem je vždy dodržovat hygienická pravidla, tedy důkladně si mýt ruce mýdlem a vodou nebo lépe – použít kvalitní alkoholovou dezinfekci Anti-COVID. Během pohybu na veřejnosti nebo po příchodu domů si nesahejte na obličej nebo do očí. Pokud vám totiž na rukou ulpěl vir, můžete si jej snadno přenést například oční sliznicí přímo do těla.

Pokud budete dodržovat základní výše zmíněná pravidla, máte z poloviny vyhráno. Důležité je ale také správné sundávání rukavic z rukou. Podle výzkumu si dokonce až 30 % zdravotníků neumí správně sundat rukavice, což je velmi znepokojující číslo.

Jak si správně navlékat rukavice?

Ochranné rukavice se navlékají běžným způsobem, zde nehrozí tak velké riziko. Důležité je samozřejmě umýt si důkladně před navlékáním rukavic ruce. Je nutné je navléknout dostatečně přes zápěstí tak, aby kryly co největší část ruky a přiléhající paže.

Jak při sundávání rukavic postupovat?

Zásadní je zejména postup svlékání rukavic, protože zde již může dojít ke kontaminaci infekčním agens.

  1. Jednou rukou chyťte okraj rukavice na druhé ruce a pomalu ji stahujte tak, aby se rolovala. Na konci by měla zůstat pouze malá rulička, obrácená naruby. Tuto ruličku položte do dlaně ruky, na které máte ještě rukavici.
  2. Stejně postupujte i u druhé ruky, přičemž při závěrečném sundávání tuto rukavici přetáhněte přes srolovanou „ruličku“ v dlani. Nyní jsou obě rukavice otočené vzhůru nohama a zamezí se tak šíření viru z jejich povrchu.
  3. Takto sundané a srolované rukavice nikam neodkládejte a rovnou je vyhoďte do koše na odpad.
  4. Následně si důkladně umyjte ruce – nejlépe dezinfekcí Anti-COVID.

Další způsob svlékání rukavic můžete vidět navydaném 3. lékařskou fakultou UK.

 

Použité zdroje:

Novinky.cz, Szu.cz

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.