Jsou kuřáci náchylnější ke koronaviru? A jaký u nich má průběh?

Kuřáci obecně jsou vůči koronaviru a onemocnění COVID-19 zranitelnější. Již tím, že během kouření jsou prsty v kontaktu s cigaretou a ústy, se zvyšuje riziko zavlečení viru do organizmu. Jaké jsou další rizikové faktory u kuřáků v souvislosti s koronavirem?

Plíce kuřáků bývají oslabené

Jedním z důvodů, proč mohou být kuřáci náchylnější k onemocnění COVID-19, je snížená kapacita plic nebo přímo oslabené plíce. Kouření poškozuje celé tělo, imunitu a plicní tkáň nevyjímaje. Tím je snižována odolnost vůči různým infekcím, jako je například koronavirus.

Vzhledem k tomu, že koronavirus způsobuje akutní respirační infekci, oslabené plíce si s ním neporadí tak dobře, jako ty zdravé.

Pokud tedy kouříte, snáze se nakazíte respiračním onemocněním, které u vás může trvat déle než u zdravých jedinců. Infekce navíc může mít závažnější průběh než u nekuřáka.

Vodní dýmky mohou způsobit problém

Dalším problémem mohou být vodní dýmky, u kterých často dochází ke sdílení náustků a hadic, na jejichž povrchu může ulpět vir. Sdílením těchto náustků si pak vir jednoduše přenesete do organismu. Poté již záleží na vaší imunitě a těle celkově, jak se s virem popere.

Proto je určitě vhodné přestat kouřit nebo kouření alespoň omezit, a ulevit tak své imunitě i plicím.

Zdroj článku: szu.cz

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.