Lze koronavirus zlikvidovat pomocí UV světla?

Je vůbec možné, aby UV záření zlikvidovalo koronavirus? Na internetu koluje mnoho fám o tomto způsobu hubení nebezpečného viru, ale je to vše podložené fakty? Jaký z typů záření dokáže opravdu bojovat s koronavirem?

Společnost UV Light Technology, poskytující dezinfekční zařízení nemocnicím, farmaceutickým společnostem a výrobcům potravin po celé Velké Británii, se v době pandemie koronaviru a onemocnění Covid-19 setkala s neobvyklým požadavkem od jednoho ze zákazníků.

Jeden z jejich klientů z řad soukromých osob je poprosil "Nemohli byste nám poskytnout jedno z vašich UV světel? Instalovali bychom jej na vstup do supermarketu a lidé by pod ním mohli stát několik sekund předtím, než půjdou dovnitř.“

Mezi všemi těmi radami, fakty a mýty se totiž objevila myšlenka kolující po internetu, která tvrdí, že UV záření účinně dezinfikuje vaši pokožku, oblečení i jiné předměty. Vysoká škola v Thajsku údajně dokonce vybudovala UV tunel, kterým mohou studenti projít a dezinfikovat se.

Co myslíte, je to dobrý způsob, jak se chránit před koronavirem a následným onemocnění Covid-19? A je pravda, že sluneční svit okamžitě koronavirus zabije, jak tvrdí některé zprávy na sociálních sítích a internetu?

Paprsky mohou být pro vaši kůži nebezpečné

Sluneční světlo obsahuje tři typy UV záření. První je UVA, která tvoří velkou většinu ultrafialového záření dopadajícího na zemský povrch. UVA je schopno proniknout hluboko do kůže a je považováno za zodpovědné až za 80 % stárnutí kůže (vrásky, suchá kůže, ochabnutí kůže).

Dále je zde UVB, které může poškodit DNA v naší kůži, což vede k spálení kůže, a nakonec může vést až k rakovině kůže (nedávno vědci zjistili, že to stejné může ale způsobit i UVA). Před působením obou typů záření se lze chránit pomocí kvalitních opalovacích krémů.

UVC záření se ale v boji proti koronaviru používá

Je zde však také třetí typ záření: UVC. Tento typ se skládá z kratší, energetičtější vlnové délky světla. UVC záření umí velmi dobře ničit genetický materiál, ať již u lidí nebo virových částic. Naštěstí většina z nás se s ním pravděpodobně nestřetla, protože je filtrováno ozonem v atmosféře ještě dlouho předtím, než by se vůbec dostalo k naší křehké kůži.

V roce 1878 vědci zjistili, že UVC záření lze využít k likvidaci mikroorganizmů. Od tohoto nálezu se metoda začala používat v nemocnicích, letadlech, kancelářích a továrnách. Zásadní je také to, že je důležitá pro proces dezinfekce pitné vody. UVC záření totiž usmrtí některé parazity, kteří jsou rezistentní vůči chemickým dezinfekčním prostředkům, jako je chlor, takže poskytuje bezpečný prostředek.

Přestože nebyl proveden žádný výzkum zaměřený na to, jak UVC konkrétně ovlivňuje Covid-19, studie prokázaly, že může být použito proti jiným koronavirům, jako je např. SARS. Záření deformuje strukturu jejich genetického materiálu a zabraňuje množení virových částic. 

Výsledkem je tedy to, že koncentrovaná forma UVC se nyní používá i v boji proti Covid-19. V Číně strašidelné modré světlo nyní osvětluje celé autobusy a roboti vyzařující UVC čistí podlahy v nemocnicích. Banky dokonce používají světlo k dezinfekci svých peněz.

Vzhledem k výsledkům výzkumu hlásí dodavatelé UVC záření rekordní prodej a naléhavě zvyšují produkci, aby mohli plnit své objednávky. Přesto je nutné brát v potaz, že UVC je stále velmi nebezpečné záření. Pro srovnání, pokud se opalujete pod UVB, opálíte se za několik hodin. Pokud byste se ale opalovali pod UVC, za několik vteřin se spálíte. Neměli byste tedy být tomuto záření vůbec vystaveni.

Speciální vybavení a školení

Pro bezpečné používání UVC potřebujete speciální vybavení a školení. Vědci nedávno objevili nový slibný typ UVC, který je méně nebezpečný pro manipulaci, avšak stále smrtící pro viry a bakterie. Far-UVC má kratší vlnovou délku než běžné UVC, a experimenty s lidskými kožními buňkami v laboratoři zatím ukázaly, že nepoškozuje jejich DNA (je nutné to ještě potvrdit dalším výzkumem).

Dokázalo by s koronavirem zabojovat sluneční záření? 

Fungovalo by sluneční záření místo UVA, UVB nebo UVC? A pokud ano, znamená to, že bychom mohli dezinfikovat věci tak, že je necháme na slunci? Odpověď zní: možná by to bylo možné, ale nemůžeme na to spoléhat. V rozvojovém světě je sluneční záření oblíbeným prostředkem v oblasti sterilizace vody – dokonce to doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO).

Tato technika zahrnuje nalití vody do čiré skleněné nebo plastové láhve a ponechání na slunci po dobu šesti hodin. Předpokládá se, že funguje, protože UVA na slunci reaguje s rozpuštěným kyslíkem a vytváří nestabilní molekuly, jako je peroxid vodíku (aktivní složka v mnoha domácích dezinfekčních prostředcích), které mohou likvidovat patogeny. Sluneční světlo tedy může pomáhat dezinfikovat povrchy – ale může to trvat déle, než byste si mysleli.

Problémem je, že je ještě příliš brzy na výsledky studií s novým koronavirem. Např. výzkum SARS – blízký příbuzný Covid-19 - zjistil, že vystavení viru UVA po dobu 15 minut nemělo žádný dopad na to, jak nakažlivý tento vir byl. Studie se však ještě nezabývala delšími expozicemi, např. působení UVB, o kterém je známo, že poškozuje genetický materiál.

Nikdo neví, jak dlouho trvá likvidace Covid-19 slunečním zářením nebo jaká síla je potřebná. To vše zatím bohužel ukazuje, že použití slunečního záření k dezinfekci povrchů je velmi problematické.

A i kdyby to bylo možné, množství UV záření na slunci se liší v závislosti na denní době, počasí, ročním období a místě, ve kterém žijeme – zejména ve které zeměpisné šířce – v našem mírném klimatu by to nebyl spolehlivý způsob, jak zabít virus.

Jistotou však je, že dezinfekce vaší pokožky jakýmkoli UV zářením povede k poškození a ke zvýšení rizika rakoviny kůže. Jakmile je virus uvnitř vašeho těla, nemůže žádné UV záření ovlivnit dopad viru na váš organismus.

Zdroj těchto informací naleznete na ověřeném portále BBC – whttps://www.bbc.com/future/article/20200327-can-you-kill-coronavirus-with-uv-light

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.