Vědci potvrdili, že rouška chrání před koronavirem

Světová zdravotnická organizace (WHO) nechce, aby lidé plně spoléhali na ochranu rouškou, ale dodržovali i další nutná hygienická opatření. Proto dlouho zvažovala, zda potvrdí, že rouška zastaví koronavirus. Nakonec však byla v prestižním vědeckém časopisu publikována nová studie, která se soustředí na efektivitu roušky. Jaký je výsledek této studie?

V České republice jsme povinni nosit roušku již od 19. března. Toto nařízení vychází již z existujícího měření účinnosti bavlněných i chirurgických roušek. Tento výzkum se však soustředil na měření průchodu mikroskopických částic.

Nová studie, která byla publikovaná v prestižním časopise Nature se však zaměřuje přímo na to, jak rouška množství vydechovaného koronaviru snižuje. Měření bylo prováděno s reálnými nakaženými pacienty. Přítomnost viru ve vydechovaném vzduchu pak byla měřena speciálním přístrojem.

Výsledky měření ochrany rouškou

Vědecké měření potvrdilo, že chirurgická rouška opravdu dokáže efektivně snížit množství vydechovaného viru ve formě kapének. Již však nezvládne zastavit menší částečky (menší než 5 mikrometrů) ve formě aerosoli.

Rouška dokáže zabránit jakémukoliv měřitelnému přenosu viru. Potvrdilo se tedy, že je u koronaviru ochranná rouška účinná a její nošení má smysl. Vědci také zjistili, že k přenosu viru přes vzduch je potřeba dlouhodobější kontakt, delší než 30 minut.

I přes tyto pozitivní zprávy, že je rouška účinnou ochranou, vědci nadále upozorňují na fakt, že samotná rouška nemůže zastavit šíření nákazy. Doporučují, aby se roušky používaly jako doplněk dalších opatření, ale nikoliv jako jedno hlavní opatření.

Co na to WHO?

Světová zdravotnická organizace WHO potvrzuje, že známé "Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě." má určitě má svůj význam. Podle zdravotnické organizace rouška slouží k zamezení rozprskávání kapének do okolí, nikoliv k odfiltrovávání viru z vdechovaného vzduchu. I WHO tak upozorňuje, že samotná rouška není dostatečnou ochranou, ale je třeba aplikovat i další opatření.

WHO také varuje, že nesprávné nošení roušky a používání může naopak riziko nákazy zvýšit. Je tedy nutné dodržovat také postup, jak si roušku nasadit, sundávat a jak ji likvidovat či sterilizovat. Nevíte, jak správně postupovat při manipulaci s rouškou? Přečtěte si náš článek Jak používat roušku.

Zdroj článku: www.idnes.cz

Přečtěte si naše další články, kde se dozvíte, jaká jsou další opatření pomáhající snížit riziko nákazy:

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.