Fakta a mýty o koronaviru

Na internetu koluje mnoho fám o koronaviru, včetně toho, jak se chránit a jak onemocnění COVID-19 zlikvidovat pomocí "babských rad". Čemu tedy můžete na internetu opravdu věřit? Důvěřujte pouze ověřeným zdrojům informací od Světové zdravotnické organizace (WHO), Ministerstva zdravotnictví České republiky nebo Krajské hygienické stanice.

Více informací o koronaviru naleznete také na stránkách www.okoronaviru.cz nebo na ověřených stránkách národních a mezinárodních organizací.

Fakta a mýty

Zásilky z Číny?

Je možné se nakazit prostřednictvím zásilek z Číny? Ne, dosud nebyl takový případ potvrzen, je velmi nepravděpodobné, že by nemocný člověk balík infikoval, vir následně přežil cestování po světě, a ještě se dostal do sliznice příjemce, u kterého by způsobil onemocnění. Pokud máte i přesto obavy, stačí balíček vydezinfikovat a poté si důkladně umýt nebo vydezinfikovat ruce.

Česnek léčí?

Působí česnek jako prevence před infekcí nebo dokáže léčit COVID-19? Ne, ačkoliv je česnek velmi zdravá potravina posilující imunitu, není prokázáno, že by zabránila infekci nebo nemocného z onemocnění COVID-19 vyléčila.

Alkohol jako prevence?

Alkohol může být účinná dezinfekce rukou a povrchů v koncentraci 70 % a výš. Konzumace alkoholu vás však před onemocněním neochrání ani nevyléčí, navíc je pro vaše sliznice škodlivý.

Chlor jako dezinfekce?

Funguje chlór jako dezinfekční prostředek? Chlór je vhodná dezinfekce pouze na povrchy, nikoliv však pro lidskou pokožku. Stejně tak se nesmí chlór konzumovat!

Nosní kapky zničí virus?

Dokáží nosní kapky zničit virus? Ne, nosní kapky určitě nedokáží virus zničit.

Horká voda jako prevence?

Působí konzumace horké vody jako prevence proti nakažení koronavirem? Ne, pravidelná konzumace horké vody není proti koronaviru účinná.

Pomohou antibiotika?

Pomohou mi některá antibiotika? Ne, antibiotika nejsou účinná proti virům. Jejich nadbytečná konzumace vám může uškodit.

Má vliv kouření?

Má kouření pozitivní vliv na onemocnění? Ne, kouření nemá vliv na počátek či průběh onemocnění.

Nápoje s chininem

Jaký vliv na onemocnění mají nápoje obsahující chinin (např. tonic)? Nápoje obsahující chinin nemají na onemocnění žádný vliv.

Přežívá virus v chladném podnebí?

Ano, virus se může přenášet i v chladném studeném podnebí.

Může se nakazit i domácí mazlíček?

Takový případ zatím není evidován. Koronavirus je vir, který je přenosný i na zvířata. Proto se doporučuje dodržovat přísnou hygienu i při kontaktu s domácími mazlíčky.

Červené víno

Jaké účinky při léčbě má červené víno? Účinky červeného vína vůči infekci koronavirem nejsou prokázány.

Koloidní zlato

Má koloidní zlato nějaké účinky vůči infekci? Ne, používání koloidního zlata není opodstatněné, dle výzkumů nemá žádné pozitivní účinky na zdraví. Vnitřní užívání koloidního zlata je zakázáno.

Co je to remdesivir a jaké má účinky?

Remdesivir je anitvirotikum ze skupin analog nukleosidů. Byl vyvinut americkou společností Gilead Sciences pro léčbu Eboly, Marburgu, ale ukázalo se, že jsou účinné i proti jiným RNA virům včetně koronavirů. Jeho účinnost proti onemocnění COVID-19 se ověřuje.

Veškerá fakta a mýty i další informace o koronaviru naleznete na stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky.

 

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.